talán neked is szükséged van rá, csak nem tudod…
Legtöbbünk fejében a fogszabályozás leginkább a gyerekekhez és tinédzserekhez kötődik, de valójában felnőttként is gyakran szükség lenne erre a kezelésre.
Az évek során ugyanis a fogaink állása változhat és számos olyan probléma léphet fel, amely ilyen jellegű beavatkozást igényel. A fogszabályozó kezelés így nem csak az önbizalmunkra lehet hatással, de akár az egészségi állapotunkra is.
Milyen esetekben van szükséged felnőtt fogszabályozó kezelésre?
A felnőtt fogszabályozás számos esetben döntő jelentőséggel bírhat, ami az egészségünket és a fogaink megőrzését illeti. Így talán neked is szükséged lehet a kezelésre, csak nem tudod.
Gyermekkorban elmaradt fogszabályozás miatt
Amikor gyermekkorban valamilyen oknál fogva elmaradt a kezelés, akkor a felnőtt fogszabályozás jelentheti a megoldást az esztétikai és funkcionális problémákra.
A fogak szabálytalan helyzete vagy torlódása ugyanis rontja a rágás minőségét, illetve nehézséget okoz a megfelelő szájhigiénia fenntartásában. A szabálytalanul elhelyezkedő fogak közötti réseket nehezebb tisztán tartani, ami növeli a fogszuvasodás és az ínygyulladás kockázatát.
Így ha felnőttként végre szeretnéd, hogy helyre legyen hozva egy régóta fennálló probléma és szabályos, szép fogsorra áhítozol, akkor számodra is a felnőtt fogszabályozás lesz a megoldás.
Hiányzó fog pótlása előtt
A felnőtt fogszabályozás fogpótlás (például implantátum) előtt is központi szerepet tölthet be, hiszen ha a meglévő fogak elmozdultak a hiányzó fog miatt, akkor fontos, hogy a pótlás előtt korrigáljuk azok helyzetét.
Állkapocsízületi problémáknál
Ha az állkapocsban rendellenességek vannak, amelyek fájdalmat és egyéb problémákat (pl. kattogás) okoznak, akkor sokszor a felnőttkori fogszabályozás jelenti a megoldást.
Mindemellett az állkapocs műtét előkészítése esetén is fontos lehet a fogszabályzó kezelés, hiszen ez segít a fogak és az állkapocs megfelelő pozícióba helyezésében, így a műtét során az állcsontokat optimálisan lehet majd igazítani.
Meglazult fogak esetén
A fogágybetegség (parodontitis) miatt meglazult fogak esetén a fogágybetegség kezelése mellett a fogak fogszabályozással is stabilizálhatók.
A fogak helyes pozícióba történő mozgatása ugyanis csökkenti a rájuk nehezedő terhelést, ezáltal megakadályozva a további mozgást és elősegítve a fogágy regenerálódását.
Nyitott harapás esetén
A nyitott harapás esetén a felső és az alsó fogak között rés van, még akkor is, amikor a száj zárva van. Ez pedig nem csak esztétikai problémát jelenthet, de funkcionális gondokat is maga után vonzhat, például rágási és beszédproblémákat.
A fogszabályozás többek között erre is megoldást kínálhat egy kombinált kezelés részeként.
Hogyan zajlik a felnőttkori fogszabályozás?
A felnőtt fogszabályozás menete valamelyest eltérhet a gyermekeknél alkalmazott kezeléstől, elsősorban azért, mert a felnőtt állkapocs már nem növekszik, és a fogak helyzete fixáltabb.
A kezelés első lépése azonban ez esetben is a részletes konzultáció és diagnózis, amely során a szakember felméri a fogak és az állkapocs állapotát.
Ezt követően a szakorvos egy személyre szabott kezelési tervet állít össze, amely magában foglalja a fogszabályzó készülék típusát, a kezelés hosszát, a várható eredményeket, valamint a kontrollvizsgálatokat.
Meddig tart a fogszabályozó kezelés?
A fogszabályozó kezelés időtartama számos tényezőtől függ. Általában 12-24 hónapig tart, de ez kis mértékben változhat a kezdeti állapottól és a kívánt eredménytől függően.
A felnőttkori fogszabályozás lassabb lehet, mint a gyermek, hiszen a csontoknak és a fogaknak már megállt a növekedése, így kevésbé rugalmasak, és nehezebben mozdulnak el a kívánt irányba.